Anois

Torsdag 9 juli kl. 19
Välkommen till en stämningsfull kväll med duon Anois – en svensk/schweizisk duo som bjuder på irländsk musik fylld av känsla och berättarglädje. Med sånger ur den irländska sångtraditionen framför de visor på iriska, där sången alltid står i centrum.
Deras musik rör sig mellan teman som kärlek, längtan, glädje, sorg och emigration – allt levererat med närvaro och värme. Med instrument som gitarr, flöjt, bodhrán, bouzouki och shruti fyller de musiken med energi och närvaro.
Anois musikaliska resa började på språkskolan Oideas Gael i Donegal och har under drygt tio år vuxit till en uppskattad repertoar som de framfört i Sverige, Schweiz och Irland.
Duon består av:
Staffan Johansson, sångare och musiker med lång erfarenhet av irländsk musik och arrangör av irländska festivaler och konserter i Skaraborg.
Eva Buser, uppvuxen i Schweiz, vars kärlek till Irland och dess språk och musik genomsyrar hennes uttryck.