Lindängen
Välkommen till Lindängen! Ett äldreboende vackert beläget vid bokskogen i Ekedalen. Boendet är omgivet av en naturskön miljö med fina gångvägar i omgivningarna.
Boendet omfattar 23 lägenheter. På boendet finns gemensamma lokaler för måltider, social samvaro, olika aktiviterer och gemensam uteplats.
Omsorg och personal
Boendet är bemannat dygnet runt. För varje boende utses en kontaktman som ansvarar för planering och uppföljning av omsorgen.
Sjuksköterska, arbetsterapeut och fysioterapeut finns kopplade till verksamheten. Läkare besöker boendet regelbundet.
Hellidshemmet arbetar med nationella kvalitetsregister såsom BPSD, Senior Alert och Svenska Palliativregistret för att säkerställa kvalitet i vården.
Hälso- och sjukvård
När du bor på äldreboende har du möjlighet att komma i kontakt med en sjuksköterska dygnet runt. Sjuksköterskan ansvarar för att du får den medicinska hälso- och sjukvård du behöver och tar kontakt med läkare om det behövs. Arbetsterapeut och sjukgymnast/fysioterapeut finns tillgängliga för bedömning av rehabiliteringsinsatser och utprovning av hjälpmedel utifrån de behov som finns. De som arbetar på äldreboendet träffas i team, alla med sina specifika kunskaper som medverkar till en helhetsbild av dina behov.
Om du behöver sjukvård så ordnar vi så att du får träffa sjuksköterska eller läkare i din lägenhet. Behöver du besöka sjukhus, vårdcentral eller tandläkare är vårt önskemål att det är närstående som följer med dig dit om du behöver ha någon med dig.
Besök på vårdcentral, hembesök av läkare, sjukresor och läkemedel betalar du själv.
Boendestandard | Rum med toalett, dusch, diskmöjlighet samt kylskåp. |
|---|---|
Boareal lägenhet | 26 kvadratmeter |
Hyra | 4254 kr/månad |
GPS-kordinater | Latitud 58.19769 |